Historie české výroby aneb osudové osmičky... DETOA!!

Firmy a instituceVýrobciZákazníci

23.5.2018

Co jsou ty určující momenty a kdo jsou ti lidé, kteří utvářeli tradičního výrobce dřevěných hraček? Seznamte se s historií firmy DETOA.

DETOA Albrechtice vyrábí tradiční dřevěné hračky dříve známé pod značkou TOFA či Schowanek. Tato firma se pyšní dlouhou tradicí a působí jako jeden z posledních výrobců dřevěných hraček nejen v ČR, ale také v Evropě.

Firmu založil Johann Schowanek v roce 1908. Nejprve vyráběli dřevěné perle, knoflíky a jiné drobné soustružené dílky. V následujících letech se stala nejvýznamnějším výrobcem v tomto oboru, a to v celé Evropě. V roce 1927 došlo k rozšíření sortimentu o hračky, které byly exportovány do mnoha zemí všech světadílů, včetně Afriky.

Po 2. světové válce byla firma znárodněna a dostala nové jméno TOFA Albrechtice (Toys factory - továrna na hračky) a později se stala jedním za závodů nově ustaveného podniku Československé hudební nástroje (ČSHN) Hradec Králové. TOFA Albrechtice se od 50. let 20. století začala specializovat na výrobu klavírových a pianinových mechanik (např. pro královehradecký Petrof) a výroba hraček byla jen okrajová.

V roce 1993 došlo k privatizaci podniku TOFA a od té doby nese společnost současné jméno DETOA Albrechtice.

Pojďme se tedy společně s kolektivem zaměstnanců firmy, lépe seznámit s historií nejstaršího výrobce dřevěných hraček v České republice.

Firma DETOA Albrechtice je úzce spojená s postavou Johanna Schowaneka. Můžete nám přiblížit jeho život a osud jeho rodiny? Případně koluje ve vaší firmě nějaká zajímavá historka spojená s jeho osobou nebo rodinou?

Johann pocházel ještě z chudých poměrů a svojí pílí se vypracoval až na jednoho z největších průmyslníků na Liberecku. Dodnes je v kraji vnímán jako „malý Baťa“. Jeho syn Hans, který se narodil v roce 1905, už byl velký seladon a liboval si v drahých autech a krásných ženách. Často hrál v kasinech v Monacu a byl nápadný svým přepychovým životem. Zakladatele Johanna Schowanka si zaměstnanci vážili pro jeho zkušenosti a nikdy nezapomněli, že s mnohými z nich pracoval u soustruhu. Hans, i když po ukončených studiích vyrůstal v závodě, měl poměr k výrobě i lidem jiný. Scházel mu cit a pochopení pro potíže a starosti.

Ve vašem sortimentu je několik doslova ikonických hraček. Většina lidí (nejen na základě naší zkušenosti) si vybaví nestárnoucí mačkací figurky nebo magnetická divadla. Jak tyto hračky vznikaly a jak dlouho se u vás vyrábí?

Tyto hračky jsou skutečně nedílnou součástí našeho tradičního sortimentu. Vyrábí se 80-90 let, takže neznáme přesnější datum, kdy tyto hračky vznikly. Za 110 let, kdy firma stále vyrábí, vznikly stovky a stovky tipů hraček a pár desítek se vyrábí dodnes. Takže i úmrtnost je značná…

Důležitou součástí výroby je i ochrana průmyslových práv. Musela firma v minulosti přijmout určitá bezpečností opatření proti průmyslové špionáži nebo se soudit kvůli zcizení svého duševního vlastnictví?

Ochrana průmyslových práv je kapitola sama pro sebe. Čínské firmy nás kopírují od devadesátých let minulého století. Nedají se soudit, stačí malá, nevýznamná odchylka výrobku a případné soudy jsou předem vyřešené. Naštěstí spousta lidí z Evropy preferuje evropské zboží a výrobcům u nás to neskutečně pomáhá a mnohdy drží při životě. 

Které osudové osmičky vaši firmu tedy ovlivnily nejvíce a jakým způsobem?

1908 – založení firmy a začátek výroby

1918 – firma přežila I. světovou válku a ocitla se v ČSR

1938 – firma se „přestěhovala“ do Německa po zabrání Sudet

1948 – definitivně jsme spadli mezi státní firmy

2008 – firmu postihla hospodářská recese – hlavně v nosném programu výroby pianinových a klavírových mechanik

Jaké máte plány do budoucna?

Vyrábět kvalitní české (evropské) hračky, postupně modernizovat výrobu, opravit unikátní historický areál a tím zachovat výrobu v srdci Jizerských hor.

Přejeme firmě DETOA Albrechtice dostatek sil na to, aby stále vyráběla kvalitní hračky, které budou dělat radost minimálně dalším osmi generacím

Česká hračka

Zobrazit zprávy pro: