Historie české výroby aneb osudové osmičky... KOVAP!!

Firmy a instituceVýrobciZákazníci

22.3.2018

Co jsou ty určující momenty a kdo jsou ti lidé, kteří utvářeli tradičního výrobce plechových hraček? Seznamte se s historií firmy KOVAP.

Firma KOVAP je tradičním výrobce plechových mechanických hraček a je pokračovatel bývalého KOVODRUŽSTVA Náchod založeného v roce 1950. S výrobou hraček však začal už v roce 1946 předchůdce Kovapu, firma Bratři Sedlákové.

Vyráběli hračky vlastní konstrukce, které byly u zákazníků velmi oblíbené pro svou dlouhou životnost a propracované detaily. Bratři Sedlákové vyrobili v roce 1946 jeden z prvních silničních válců. Eduard Sedlák je také otcem legendárního traktoru na klíček. Traktor na klíček i parní válec firma KOVAP stále vyrábí a úspěšně prodává.

S plechovými hračky z Nového Hrádku a Semil si zkrátka hrály, hrají a budou hrát generace dětí. Tyto hračky se pyšní dlouhou tradicí. Právě dlouhá tradice výroby plechových hraček je bezesporu jednou z jejich hlavních předností a zaslouží si naši pozornost.

Pojďme se tedy společně s panem Lubomírem Hoškem, spolumajitelem a jednatem firmy KOVAP, lépe seznámit s historií jejich výroby.

Velkou osobností vaší firmy byl pan Eduard Sedlák. Můžete nám přiblížit jeho začátky?

Žádost o povolení k řemeslné živnosti: Výroby mechanických kovových hraček, podal Eda Sedlák dne 11. června 1945 a 15. února 1946 začal s výrobou v pronajaté budově bývalé textilní tiskárny v Semilech. První vyráběnou hračkou byl "Parní válec", který se začal prodávat ještě v roce 1946.

Silniční válec z roku 1946

Silniční válec k 70. výročí - limitovaná edice

Po roce 1948 začala mít firma "Bratři Sedlákové - výroba plechových mechanických hraček", tak se firma Edy Sedláka jmenovala, velké problémy se sháněním materiálu, a to přesto že o plechové hračky byl velký zájem. Nový režim zkrátka soukromníkům příliš nepřál a spíše jim škodil,  kde se dalo. Za těchto podmínek přistoupili bratři Sedlákové na nabídku družstva SVED Liberec, aby se do tohoto družstva zapojili. Tím se podmínky přece jenom zlepšily a Eda se mohl místo shánění nedostatkového materiálu pustit do práce, která ho bavila nejvíce. Tehdy začal pracovat na vývoji své nejslavnější hračky, plechovém traktoru.

Jak traktor vznikl?

lnspirací byl zřejmě dřevěný traktůrek vyráběný jinou Semilskou firmou a také plechové autíčko s řadící pákou a brzdou vyráběné před válkou v Německu. Cesta od nápadu ke konečnému výrobku nebyla vůbec jednoduchá a trvala několik let. Hlavním spolupracovníkem Edy Sedláka byl František Zeman, původním povoláním puškař, velmi šikovný řemeslník.

Traktor Zetor - SVED Liberec

Traktor s valníkem k 60. výročí

Už tehdy se vedení družstva SVED a posléze KOVODRUŽSTVA Náchod zajímalo, zda by si nemohli traktůrek patentovat, ale vzhledem k tomu, že ve strojku byli použity dvě součástky, které kdysi patentovala německá firma, tak od toho ustoupili.

Co se stalo s panem Sedlákem?

Po roce 1968 došlo k určitému uvolnění. Eda Sedlák se tedy rozhodl odejít z KOVODRUŽSTVA a začít zase sám podnikat, což mu ale opět nevyšlo. Následně pracoval v komunálním podniku v Semilech, kde vyvinul a vyráběl pistolku na kuličky.

Jak se vyvíjela výroba v následujících letech a které osudové osmičky vaši firmu tedy ovlivnily nejvíce?

KOVODRUŽSTVO Náchod ale i další podniky které vyráběli plechové hračky se začali postupně dostávat do problémů. Nejvíce po roce 1980 kvůli pracnosti a nákladovosti plechových hraček. Nejdříve se snažili kombinovat plechové dílce s levnějšími plastovými výlisky, ale to pomohlo jen částečně a tak se postupně přecházelo na celoplastové hračky. Podobně jako v Německu, kdysi velmoci ve výrobě plechových mechanických hraček.

Osudovým rokem byl rok 1988, kdy se KOVODRUŽSTVO Náchod rozhodlo úplně zrušit výrobu plechových hraček. Pak ale přišel rok 1989...

Kovap je dnes jedinou firmou svého druhu v Evropě. Lze říci, že k tomu přispělo i vaše rozhodnutí se vrátit k tradici, tj. k plechu?

Po roce 1990 začali do Československa dodávat plastové hračky konkurenční firmy a naše pozice se začala horšit. V té době nás oslovila firma Schuco, zda bychom pro ně nevyráběli plechové hračky a bylo rozhodnuto - místo plastů se znovu vrhneme na plech. l když je u plechových hraček segment zákazníků jiný než u plastových hraček. Jde více o sběratele a sběratelé nepodléhají módním výstřelkům a tak si myslíme, že zdárně přežijeme i tu stávající osmičku v letopočtu 2018.

Celý rok tedy budeme oslavovat 100. výročí založení republiky prostřednictvím různých aktivit a jednou z nich je série článků o historii české výroby hraček. Je nám ctí, že vše odstartovala firma KOVAP. Přejeme jí spoustu úspěšných let s osmičkou

Česká hračka

Zobrazit zprávy pro: