Podpora technické zručnosti u dětí se vyplatí!

Firmy a institucePoradenstvíZákazníci

6.12.2017

Dětský mozek je jako houba a čím dříve ho začnete rozvíjet nejen v oblasti polytechnického vzdělávání, tím lépe.

Hračky vyrobené v ČR se opět těší velké oblibě, protože jsou nejen bezpečné a zdravotně nezávadné, ale kromě toho i originální. Kvalita, funkčnost a didaktika hraček velmi ovlivňují vývoj dětí a přímo rozvíjí jejich schopnosti (motorické, logické, prostorové, pamětové, tvůrčí apod.).

České hračky jsou zkrátka hodnotné a procházejí i důslednou kontrolou a přísnými atesty. Nesmíme však zapomínat na to, že děti je nutné vést k smysluplné hře. Právě prostřednictím správného „používání“ hraček, lze u dětí docílit nenásilného rozvíjení jejich schopností. 

Dnes odborná i laická veřejnost diskutuje o tom, že děti na základních školách postrádají technickou zručnost. Odpověď je na nasnadě - rozvíjet u dětí tyto schopnosti již v předškolním věku. Nejlepším způsobem, jak toho docílit, je hrou. Nelze však tvrdit, že by ji ani děti školou povinné nemohly rozvíjet, ale je samozřejmě mnohem těžší je zaujmout.

Hra s konstrukčními stavebnicemi nebo hračkami zaměřenými na získávání motorických dovedností, přispívá nejen k osvojení technické zručnosti, ale také napomáhá k budování zdravého sebevědomí. Při hře s kvalitními hračkami je totiž dítě "nucené" překonávat různé překážky a leckdy musí experimentovat, aby nalezlo správné řešení.

Zkrátka děti neustále hledají výzvy. Musí však k nim mít přístup - pravidelně dostávat nové úkoly přiměřené jejich věku. Když se dítěti podaří např. umístit dřevěný hřebík do správného otvoru, roste jeho motivace i sebevědomí a postupně zvládne i náročnější úkoly. Rodič nebo pedagog ovšem musí mít stále na paměti, že je třeba rozlišovat osobnost dítěte od jeho schopností a vést ho i povzbuzovat. V opačném případě si dítě zafixuje pocit neúspěšnosti a nešikovnosti.

Letos jsme tedy "odstartovali" sérii workshopů pro pedagogy a rodiče. První workshopy se uskuteční od 11. do 12. 12. ve Společenském domě v Rožnově pod Radhoštem (viz letáky ve fotogalerii). Pevně věříme, že v příštím roce jich bude hned několik. Na workshopech se laická i odborná veřenost seznámí s několika hračkami rozvíjejícími technickou zručnost u dětí. Zároveň se dozví, jak s hračkami pracovat. Jinak řečeno, jak si s dětmi hrát.

Pakliže tedy bude dítě často ve styku s hračkami, které rozvíjí jeho schopnosti i sebevědomí a okolí ho bude podporovat, má větší předpoklad uspět ve škole i v práci. Pravdou je, že výrobců konstrukčních stavebnic, projektantů nebo architektů - není nikdy dost...:)

Česká hračka

Zobrazit zprávy pro: