Traktor na klíček slaví 60 let!!

VýrobciZákazníci

10.4.2017

Legendární traktor od firmy Kovap obdivuje už čtvrtá generace a vše nasvědčuje tomu, že i následující generace se budou moct radovat při pohledu na tento plechový model.

Otcem traktoru na klíček je rodák Eduard Sedlák, který se po válce vrátil do rodných Semil a začal spolu s bratrem vyrábět hračky. Prvním výrobkem byl parní válec. Hračka byla vyrobena z plechu a potištěna ofsetovou technologií. I parní válec přetrval do současnosti a firma KOVAP jej stále vyrábí a úspěšně prodává.

V letech 1954 až 1956 se Eduardovi Sedlákovi spolu s Františkem Zemanem podařilo vyvinout strojek, který má tři rychlosti vřed, zpátečku, brzdu a řízení volantem. Právě tento originální strojek je největší zvláštností plechového traktoru.

Od roku 1957 se traktor ve stejném provedení vyrábí dodnes. Drobné vzhledové změny lze pozorovat jen u disků kol a volantu. V současnosti se vyrábí v klasickém červeném provedení, ale také v zelené a modré barvě. Nabídka traktorů byla postupně rozšířena o celokovové sběratelské traktory Zetor, ale i dalších značek, jako John Deere, Fendt, Deutz, Porsche, Wikov a dalších.

Během výroby traktoru na klíček je třeba provést více jak 200 pracovních operací. Všechny mechanické hračky od firmy Kovap (beruška, autobus, lanovka atd.) jsou vyráběny ručně a dnes je tato firma jedinou firmou v Evropě, která plechové traktory vyrábí.

O výrobu mechanického traktoru se dokonce pokoušeli i v Číně , ale jeho výroba je časově i ekonomicky náročná. Jejich traktor přestal fungovat po pěti nataženích a výrobu nakonec vzdali.

Plechové hračky z Nového Hrádku a Semil se pyšní dlouhou tradicí, životností i bezpečností a vždy budou mít své příznivce.

Vše nejlepší do dalších let přeje

Česká hračka

Kliknutí na banner přejdete do nabídky našeho eshopu

 


Zobrazit zprávy pro: