+420 774 346 951

Tipy na výlet

Muzeum výroby hraček

V tomto muzeu se dozvíte všechna tajemství o výrobě dřevěných hraček. Firma Detoa Albrechtice se pyšní dlouholetou tradicí a kvalitními hračkami.

Dozvíte se řadu zajímavostí souvisejících s výrobním procesem a historií továrny a můžete si odnést vzpomínku z podnikové prodejny. Po předložení vstupenky vám bude poskytnuta sleva na kreativní dílny, kde si budete moci vyrobit hračku dle vlastní fantazie.

Muzeum hraček Jablonec n. Nisou

Malé soukromé muzeum sběratele hraček pana Vavřína je zaměřené na hračky, které si pamatují  rodiče a prarodiče. Ti se vrátí do dětských let a děti naopak poznají s čím si hráli jejich tátové, mámy, dědové a babičky.

Vystavované hračky jsou převážně z období od roku 1940 do roku 1989, ale najdete zde i starší. Kluci budou nadšeni ze sbírky modelů aut, stavebnic nebo vláčků. Pro děvčata jsou pak připraveny panenky nebo kočárky.  Muzeum hraček sídlí v 1. patře bytového domu, poblíž centra Jablonce nad Nisou. V muzeu hraček jsou zastoupeni i místní výrobci z okolí Jablonce nad Nisou, kteří dnes již neexistují.

Muzeum autíček Příseka

Místo, které budou malí i velcí kluci prostě milovat a určitě ho navštíví více než jednou.

Unikátní muzeum, kde je vystaveno přibližně 10.000 exponátů vyrobených v letech 1910 – 1991 nejen z Československa. Mimo expozice plné zajímavostí a raritních modelů se zde nachází archiv společnosti ABREX vyrábějící kovové modely aut. Muzeum se nachází v prostorách nově zrekonstruovaného zámku, jehož historie sahá až do 15. století. Krásným zakončením prohlídky je stylově zrekonstruovaná kavárna.

Muzeum stavebnice Merkur, Muzeum papírových modelů

Muzeum stavebnice Merkur bylo otevřeno roku 2006 a klade si za cíl propagovat značku legendární kovové stavebnice Merkur. Expozice je rozdělena do dvou na sebe navazujících částí. První se věnuje více jak stoleté tradici výroby kovových stavebnic v Polici nad Metují. Druhá část pak nabízí pohled na jedinečné modely z Merkuru, vč. téměř tři metry vysoké Eiffelovy věže, modelu Jawa 350 „pérák“ v měřítku 1:2 a zlatým grálem expozice je model Ocelového města, inspirovaný románem Julese Verna, který zabírá více jak 20 m2!

1. 1. 2023 došlo ke spojení expozice Muzea stavebnice Merkur a vedlejšího Muzea papírových modelů. A tak kromě legendy jménem Merkur nabízíme návštěvníkům Police nad Metují i další legendární značku bývalého Československa: časopis ABC s produkcí papírových vystřihovánek.

Na ploše 1.234 m2 uvidíte všechno, co lze slepit z papíru nebo sešroubovat z Merkuru!

Beadworld Alšovice

Muzeum hraček Ostrava

Muzeum Benátky nad Jizerou

Muzeum Rychnov nad Kněžnou

Muzeum hraček Stuchlíkovi – Nový Bydžov

Muzeum technických hraček Velvary

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl

Muzeum loutkářských kultur Chrudim

Stálé expozice hraček v regionálních a městských muzeích :

Muzeum Napajedla – expozice Fatra v čase a Hřiště hraček

Regionální muzeum Mělník – Hrajeme si 120 let

Okolní státy

(DE) Krušnohorské muzeum Seiffen

Hračkářská idylka a atmosféra vánočních výstav vytvářejí zvláštní půvab muzea hraček v saském Seiffenu. Skvosty vystavené ve třech podlažích zvou k poklidnému a obohacujícímu zážitku.

Nádherné výrobky dvousetleté tradice osvětlených vánočních stromečků vyprávějí o někdejších krušnohorských Vánocích, víceramenné svícny a pyramidy tvoří zářivé pozadí hornických Vánoc plných světla. Nejen oči malých návštěvníků se zatřpypí při pohledu na více než 6 metrů vysokou vánoční pyramidu, stojící uprostřed muzea.

(SK) Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

(PL) Muzeum zabawek Karpacz

(PL) Muzeum zabawek Krynica-Zdrój

(PL) Muzeum zabawek Kudowa-Zdrój